Oczy ludzkie spełniają niezwykle istotną rolę w ludzkim życiu, ponieważ dzięki nim człowiek ma możliwość obserwowania otaczającego go świata.

Można więc zauważyć, że bez dobrze działającego wzroku, nie da się normalnie funkcjonować na co dzień. Nie powinno więc nikogo dziwić to, że zalecane są różnego rodzaju badania kontrolne oraz odwiedzanie lekarzy okulistów, gdy pojawią się różne dolegliwości, schorzenia albo wady. Całkiem powszechnymi problemami dotykającymi ludzki wzrok są schorzenia, takie jak astygmatyzm i starczowzroczność.

Astygmatyzm i starczowzroczność – co powinno się wiedzieć o tych problemach?

Co warto wiedzieć o astygmatyzmie i starczowzroczności?

Astygmatyzm jest wadą wzroku, która dotyka rogówki i wiąże się z jej nieprawidłowym kształtem. Jeśli dochodzi do takiego schorzenia to przednia część oka nie przypomina normalnej kuli tylko jest zbliżona swoim wyglądem do piłki do rugby (bardziej owalny kształt). Korekcja takiej wady wiąże się z potrzebą stosowania specjalnych szkieł cylindrycznych. Jeśli jednak astygmatyzm jest nieregularny, wówczas korygowanie wzroku za pomocą okularów jest niemożliwe. Najczęściej przyczyną takiego problemu jest blizna pozapalna lub stożek rogówki.

Kolejnym powszechnym problemem jest starczowzroczność. Wada ta dotyka najczęściej osoby, które ukończyły 40 rok życia. Dość popularnym objawem związanym z tą wadą jest problem z czytaniem drobnych liter. Rozwiązaniem takiego kłopotu jest dopasowanie stosownych okularów do czytania albo okularów progresywnych lub soczewek kontaktowych typu wieloogniskowego. Ostatecznym rozwiązaniem jest właściwie dobrana, spersonalizowana laserowa korekcja wzroku.

Na obszarze Warszawy oraz innych polskich miejscowości działalność prowadzi szeroka grupa specjalistów trudniących się diagnozowaniem oraz leczeniem przedstawionych wyżej chorób. Korzystając z wyszukiwarki internetowej i hasła okulista łomianki, możliwe jest odnalezienie stron z ogłoszeniami oraz oficjalnych serwisów, które są prowadzone przez nowoczesne gabinety i placówki okulistyczne działające na terenie Łomianek. W podobny sposób można poszukiwać okulistów w innych lokalizacjach. Taka metoda jest bardzo sprawna oraz niezwykle komfortowa. Pozawala na odnalezienie lekarzy działających na kasę chorych, a także prywatnie.