Badanie ultrasonograficzne to diagnostyczna technika obrazowania medycznego, która jest wykonywana w celu obejrzenia narządów wewnętrznych pacjenta i oceny przepływu krwi przez różne naczynia.

USG jest również często używane w czasie ciąży, jest ważnym narzędziem monitorującym i diagnostycznym, które pozwala lekarzom sprawdzić nieprawidłowości i choroby, jakie może mieć dziecko w łonie matki.

Jakie są zalety badania za pomocą ultradźwięków?

Bezbolesne i bezpieczne badania diagnostyczne USG

USG to na ogół całkowicie bezbolesne badanie i nie wymaga igieł ani cięć. Urządzenie używane do ultradźwięków, zwane przetwornikiem, po prostu ociera się o skórę pacjenta posmarowaną specjalnym żelem nad badanym obszarem. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są przesyłane z sondy przez żel do ciała. Przetwornik zbiera odbijające się dźwięki, a komputer następnie wykorzystuje te fale dźwiękowe do tworzenia obrazu, wyświetlając go na ekranie monitora. Większość badań USG jest bezbolesna, szybka i łatwo tolerowana. Badania ultrasonograficzne, które wprowadzają głowicę do jamy ciała, mogą powodować minimalny dyskomfort, jednak badanie jest szybkie i można je przeprowadzić w kilka minut.

W przeciwieństwie do innych badań przesiewowych, ultradźwięki nie wykorzystują promieniowania, lecz opierają się na falach dźwiękowych i echa, które mogą tworzyć obrazy zwane sonogramami. Dzięki temu pacjenci nie są narażeni na promieniowanie jonizujące, co czyni zabieg bezpieczniejszym niż techniki diagnostyczne, takie jak prześwietlenia i tomografia komputerowa. Badanie USG jest jedynym nieinwazyjnym sposobem ustalenia, czy podejrzany guzek jest łagodny, torbiel wypełniona płynem, czy jest to lita masa nowotworowa.

Jeśli zlecono ci badania usg kolana poznań, warto poszukać odpowiedniej placówki diagnostycznej, która oferuje szereg specjalistycznych usług zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Możemy przeprowadzić tam szereg badań USG, w tym skany różnych części ciała w celu diagnozy różnych schorzeń i badań przesiewowych w kierunku raka.