Witamina C to witamina niezbędna dla człowieka, która może pochwalić się bardzo wszechstronnym działaniem. Bierze ona udział w produkcji kolagenu i podstawowych białek w całym organizmie, co warunkuje wzrost i utrzymanie zdrowych kości, zębów, więzadeł, dziąseł i naczyń krwionośnych. O witaminie C krąży wiele różnych teorii. Które są prawdziwe? Jakie tak naprawdę działanie wykazuje naturalna witamina C?

Witamina C zapobiega przeziębieniu – mit

Witamina C nie jest panaceum na grypę i przeziębienie. Badania wykazały, iż zarówno nie leczy ona grypy, jak i nie jest lekiem, który można stosować prewencyjnie, aby jej zapobiec. Naturalna witamina C nie ma udowodnionego działania zwalczającego infekcję – co potwierdza „Canadian Medical Association Journal”.

Nie ma również dowodów na to, że witamina C przeciwdziała przeziębieniu i je leczy. Może co najwyżej skrócić czas infekcji. Po przeprowadzeniu badań klinicznych z ostatnich 60 lat badacze ostatecznie wykazali, że przyjmowanie witaminy C przez zdrowych, właściwie odżywiających się ludzi w czasie przeziębienia ani nie łagodzi objawów, ani nie skraca czasu jego trwania.

Naturalna witamina C – najlepszym źródłem są cytrusy (kolejny mit)

Głównymi źródłami witaminy C są warzywa i owoce, zarówno świeże, jak i przetworzone we właściwy sposób. Nie muszą to być jednak owoce cytrusowe, które nim znajdą się w sklepie, przebywają długą drogę, w której czasie antyseptyczne środki służące do ich konserwowania eliminują witaminę C. Owoce warzywa, które są ogólnodostępne i zawierają więcej witaminy C niż cytrusy to: czerwona papryka, czarna porzeczka, natka pietruszki oraz brukselka. Naturalna witamina C znajduje się również w warzywach kapustnych i owocach jagodowych, w dalszej kolejności w ziemniakach, zielonych i żółtych warzywach oraz pozostałych jarzynach i owocach (maliny, truskawki).

Witamina C wywiera pozytywny wpływ na organizm – to fakt

Witamina C:

  • wpływa łagodząco na zwężenie oskrzeli i zaburzenia oddychania, które wywołane są reakcjami alergicznymi;
  • uczestniczy w produkcji kolagenu i podstawowych białek w całym organizmie, co oddziałuje na utrzymanie zdrowych zębów, kości, więzadeł, dziąseł i naczyń krwionośnych;
  • bierze udział w syntezie niektórych hormonów nadnerczy i przekaźników nerwowych, odgrywa istotną rolę w produkcji hormonu stresu;
  • stabilizuje układ odpornościowy i immunologiczny;
  • pozwala na prawidłowe wykorzystanie kwasu foliowego i przyswajanie żelaza, uczestniczy w regeneracji witaminy E;
  • uczestniczy w metabolizmie tłuszczów, kwasów żółciowych i cholesterolu;
  • itd.

Nadmiar witaminy C jest bezpieczny – to mit

Nadużywanie witaminy C może skończyć się wizytą u nefrologa, ponieważ – mimo że jest rozpuszczalna w wodzie i wydalana z moczem – jej nadmiar przyczynia się do zakwaszenia moczu. Upośledzone zostaje wydalanie stałych zasad i kwasów. Natomiast kwaśny odczyn moczu może skutkować krystalizację cystynianów i moczanów oraz tworzeniem się kamieni w drogach moczowych. Co więcej, nadmiar witaminy C może sprzyjać kamicy nerkowej lub zaostrzyć jej stan.