Schody to elementy architektoniczne zapewniające łatwy dostęp do budynków o dwóch lub więcej piętrach.

Projekt każdej klatki schodowej powinien być zgodny z przepisami budowlanymi obowiązującymi w danym obszarze i powinien być dostosowany do wszystkich typów użytkowników w budynku. Ponadto można zastosować różne style schodów, aby poprawić ogólny projekt budynków. Schody to termin, który może odnosić się do całego szeregu stopni używanych na każdym piętrze. Stopień schodów składa się z podstopnicy i stopnia.

Każdy zestaw schodów ma inną liczbę stopni w zależności od obliczeń i wysokości każdego piętra. Bieżnik to część, na której stawiamy stopę, podczas gdy piony to przestrzeń między każdym stopniem.

Poręcze mogą być obecne lub nie w zależności od materiału, z którego wykonana jest tralka, która jest słupkiem lub barierą chroniącą ludzi przed upadkiem na bok schodów.

Różne konstrukcje schodów mogą pasować zarówno do budynków komercyjnych, jak i mieszkalnych. Każdy styl schodów i umiejscowienie projektu może również zależeć od wielkości pomieszczenia. Proste schody są tak wysunięte, jak to tylko możliwe – nie mają łuków ani zakrętów, ale prowadzą bezpośrednio do różnych poziomów pięter. Konstrukcja prostych schodów wymaga dużej powierzchni podłogi. Schody w kształcie litery L lub ćwierćobrotowe to styl z zakrętem o 90 stopni i podestem między piętrami. Służy do oszczędzania miejsca, jeśli jest umieszczony w rogu pokoju. Podobne do ćwierćobrotowych są schody dywanowe, z tym wyjątkiem, że nie mają podestów. Zamiast tego umieszcza się bieżnik w kształcie klina na ciągłe stopnie schodów. Stopnie zabiegowe różnią się od schodów zakrzywionych, ponieważ styl zakrzywiony ma rozłożony stopień ułożony w półokręgu lub łuku, który nie ma ostrego zakrętu jak schody zabiegowe. Schody spiralne są również opcją przy projektowaniu schodów, co pozwala zaoszczędzić miejsce. Ten projekt jest praktycznie używany tylko w małych przestrzeniach, aby zmaksymalizować dostępne miejsce. Schody pomagają zapewnić dostęp między piętrami i dopełniają wygląd budynków, jeśli są prawidłowo zaprojektowane. Schody można również wykorzystać do zaprezentowania pomysłowości i kunsztu projektanta, a nie tylko ich użytkowego przeznaczenia.