Herbata, obok naparów z suszu owocowego i ziół, za swoje pozytywne dla człowieka właściwości jest ceniona od tysięcy lat. Jest napojem spożywanym przez ponad połowę ludności na świecie. Jej niepowtarzalny, orzeźwiający smak i aromat poznano już około 5 tysięcy lat temu. Właściwości sensoryczne oraz imponujący skład jakościowy herbaty sprawił, że ostatnimi czasy stała się ona bardzo popularna. Jakie są rodzaje herbaty? Czym się różnią?

Na czym polega klasyfikacja herbaty

Herbatę klasyfikuje się pod względem: pory zbioru liści i sposobu jej obróbki (procesu fermentacji liści) oraz położeniem geograficznym plantacji. Warto podkreślić, iż wszystkie rodzaje herbat dostępne na rynku: zielone, czarne, białe czy czerwone, pochodzą z jednego krzewu herbacianego camellia sinensis. Na jakość i smak herbaty mają wpływ takie czynniki jak gleba czy klimat. Dzięki temu herbaty z różnych zakątków świata cechują się swoim niepowtarzalnym charakterem jak np. oolong czy matcha. Najbardziej wartościowe liście zbierane są w okresie wiosennym. Z pierwszych młodych listków (określanych mianem tipów) powstają ekskluzywne białe i zielone herbaty o najwyższej jakości. Liście starsze zawierają mniejszą ilość taniny, a napar z ich wykorzystaniem jest słabszy. Nie każdy wie, że herbata może mieć zbawienny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na urodę.

Matcha, czerwona, czarna – rodzaje herbaty

Najbardziej popularnymi herbatami są:

  • Herbata czarna – powstaje w efekcie czterech procesów. W pierwszym z nich zebrane liście poddawane są wpływowi wysokiej temperatury. W drugim etapie zachodzący proces utleniania (fermentacji) polifenoli herbaty inicjuje skręcanie liści herbaty. Proces ten trwa około 4 godziny, a po jego zakończeniu następuje suszenie herbaty w celu zatrzymania zachodzących w niej procesów enzymatycznych. W czarnych liściach herbaty znajdują się aktywne biologicznie składniki, takie jak: aminokwasy, polifenole, związki lotne oraz alkaloidy, które wykazują szereg właściwości antyoksydacyjnych.
  • Herbata zielona – w przeciwieństwie do herbaty czarnej nie podlega procesowi fermentacji. Wysuszone świeże liście herbaty zostają poddawane po procesie więdnięcia silnemu podgrzaniu przy pomocy pary wodnej, której zadaniem jest zdezaktywowanie enzymów, które odpowiadają za utlenienie katechin. Typem zielonej herbaty, który ostatnimi czasy zyskuje na coraz to większej popularności jest herbata matcha. Zawiera ona m.in. garbniki, aminokwasy, fluor, żelazo, wapń, potas, cynk, sód oraz witaminy – A, B1, B2, C, E, K.
  • Herbata biała – niefermentowana, produkuje się ją z pączków liściowych. Jest najmniej przetworzona i zawiera więcej składników odżywczych niż herbata zielona i czarna. Biała herbata ma delikatny, słomkowy smak i bogactwo antyoksydantów.
  • Herbata czerwona – zaliczana jest do herbat półfermentowanych. W celu zakończenia procesu utlenienia związków polifenolowych suszy się ją jeszcze przed skręceniem liści. Jej charakterystyczną cechą jest korzenno-ziemisty smak i silny aromat. Zawarte w niej polifenole stymulują wydzielanie żółci i ułatwiają trawienie, usprawniając przemianę tłuszczu w energię.