Zastrzyki z botoksu są stosowane w leczeniu różnych schorzeń.

Botoks to neurotoksyna wytwarzana z drobnoustrojów powodujących zatrucie jadem kiełbasianym, czyli rodzaj zatrucia pokarmowego. Ale nie martw się, zabieg jest całkowicie bezpieczny, jeśli jest odpowiednio przeprowadzony przez doświadczonego lekarza. Botoks miał swój początek jako zabieg kosmetyczny, ponieważ wygładza zmarszczki mimiczne poprzez czasowe paraliżowanie mięśni. Lekarze stosują również botoks w leczeniu schorzeń nerwowo-mięśniowych, takich jak migreny, skurcze mięśni i nadmierna potliwość.

Co to jest botoks i do czego można go używać?

Jak działają zastrzyki z botoksu w leczeniu nadpotliwości?

Nadpotliwość to termin medyczny określający nadmierne pocenie się. Odnosi się do każdego nieprawidłowego pocenia się, na przykład pocenia się, gdy nie jest gorąco. Osoby, które nadmiernie się pocą, często mają przesiąknięte potem ubranie lub nawet kapie z nich pot. Zwykłe nawet najlepsze antyperspiranty nie działają dobrze u osób z tym schorzeniem. Zastrzyki z botoksu to dosyć nowa opcja leczenia dla osób z nadpotliwością. Możesz być kandydatem do botoksu, jeśli twoja potliwość nie poprawi się dzięki antyperspirantom na receptę.

Botoks działa poprzez blokowanie nerwów odpowiedzialnych za aktywację gruczołów potowych. Zwykle układ nerwowy aktywuje gruczoły potowe, gdy temperatura ciała wzrasta, i w ten sposób nasze ciało automatycznie się ochładza. Jednak u osób z nadmierną potliwością nerwy sygnalizujące gruczoły potowe są nadaktywne. Kiedy otrzymujesz zastrzyki z botoksu bezpośrednio w obszar ciała, który często się poci, nadaktywne nerwy są zasadniczo sparaliżowane. Kiedy nerwy nie mogą aktywować gruczołów potowym, po prostu nie pocisz się.

Ponieważ leczenie nadpotliwości za pomocą zastrzyków z botoksu nie jest zabiegiem trwałym, procedurę trzeba powtarzać zazwyczaj co kilka miesięcy. Zastrzyki z botoksu działają najlepiej, gdy są podawane przez doświadczonego lekarza. Możesz wrócić do pracy i normalnego życia, gdy tylko skończysz zabieg. Lekarz może poprosić cię o umówienie się na wizytę kontrolną, aby sprawdzić i poprawić wszelkie pominięte miejsca.