Żylaki nóg to powiększone, opuchnięte żyły, które zazwyczaj mają ciemnofioletowy lub niebieski kolor i obejmują powierzchnię kończyn dolnych. Mogą one być wypukłe i poskręcane, często przyczyniają się do wystąpienia bólu, opuchlizny nóg i uczucia ich zmęczenia. Leczenie zachowawcze obejmuje odpowiednie tabletki i maści oraz pończochy przeciwżylakowe. Jak jeszcze można sobie radzić z żylakami? Jakie są przyczyny ich powstawania?

Przyczyny powstawania żylaków

Teorii tłumaczących tworzenie żylaków jest wiele, jednak większość badaczy zgadza się, iż główną przyczynę stanowią predyspozycje genetyczne. Podstawowa przyczyna tkwi w zasadzie w genetycznie warunkowanych dysfunkcjach zastawek żylnych lub zaburzeniach ściany żył.

Nieprawidłowości zastawek mogą sprawić, że krew, zamiast przepływać z układu powierzchniowego do głębokiego i dalej w stronę serca, przedostaje się wstecznie do układu powierzchniowego. W konsekwencji takiego stanu rzeczy następuje nadmierne rozciąganie, poszerzanie i wydłużanie żył, czego efektem są właśnie żylaki.

Poza predyspozycjami genetycznymi warto zwrócić uwagę na inne czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko pojawienia się żylaków nóg. Są nimi:

  • nadwaga i otyłość;
  • długotrwałe stanie związane głównie z pracą zawodową;
  • dźwiganie ciężarów;
  • długotrwała praca lub przebywanie w wysokiej temperaturze;
  • przebyte wcześniej operacje nogi i urazy;
  • ciąża, ponieważ w tym okresie następuje zwiększenie objętości krwi, ucisku na żyły przez powiększoną macicę.

Pończochy przeciwżylakowe, skleroterapia, laserowe usuwanie pajączków – leczenie żylaków

Leczenie żylaków nóg obejmuje metody chirurgiczne i zachowawcze. Zastosowanie danej metody leczenia zależne jest przede wszystkim od zaawansowania żylaków, towarzyszących im objawów, jak i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Lekarz, uwzględniając te wszystkie czynniki, może zalecić leczenie tzw. zachowawcze, bądź zaproponować operację.

Leczenie zachowawcze żylaków opiera się na leczeniu objawów – w jego efekcie nie następuje zanik żylaków. Leczenie objawowe polega głównie na stosowaniu maści i tabletek uszczelniających naczynia oraz stosowaniu preparatów zawierających m.in. trokserutynę, diosminę, rutozyd czy wyciąg z kasztanowca. Innym ciekawym rozwiązaniem są pończochy przeciwżylakowe i podkolanówki uciskowe. Produkty te mają różną siłę ucisku, w związku z czym osoby z niektórymi chorobami towarzyszącymi (niedokrwienie kończyn, miażdżyca) nie powinny stosować tego typu produktów na własną rękę.

W leczeniu żylaków często stosuje się skleroterapię, która polega na wstrzyknięciu związku chemicznego do światła żyły, który przyczynia się do powstania kontrolowanego odczynu ze strony naczynia i powoduje zarośnięcie żyły.

Inną metodą zabiegową jest laserowe usuwanie pajączków. Leczenie tą metodą jest dość powszechne i może być wykonywane w gabinecie dermatologicznym.