Konserwacja ekspresu do kawy powinna odbywać się za pomocą odpowiednich odkamieniaczy, środków które będą usuwały różnego rodzaju zanieczyszczenia, resztki fusów, olej oraz tłuszcz z kawy.

Dzięki temu możemy udrożnić wszystkie przewody, rurki, usuniemy również kamień, który osadza się na ściankach. Czysty ekspres to smaczna kawa oraz mniejsze zużycie prądu, kamień z wody najczęściej osadza się na grzałce, powodując że posiada ona mniejszą wydajność, dłużej podgrzewa wodę.

Jak utrzymać w czystości ekspres do kawy?

Co osadza się w ekspresie do kawy?

Za każdym razem, kiedy parzymy kawę w ekspresie, osadza się kamień, tłuszcz, dlatego przy długotrwałym użytkowaniu smak kawy może się zmienić. W przypadku jeżeli przez dłuższy czas nie czyścimy ekspresu, kamień może zatkać przewody czy też doprowadzić do uszkodzenia ekspresu. Możemy zastosować także domowe sposoby, często użytkownicy wybierają ocet, jednak nie zawsze jest to dobrym pomysłem ze względu na specyficzny zapach, który pozostaje w ekspresie, wówczas musimy wielokrotnie przepłukać go wodą. Dlatego możemy wybrać odkamieniacz w płynie lub w kapsułkach, który nie pozostawi zapachu.

W zależności od modelu ekspresu do kawy, warto zapoznać się z instrukcją obsługi, sposobem odkamieniania. Najczęściej tabletkę lub płyn wlewamy do zbiornika na wodę, rozcieńczając odpowiednią ilością wody. W nowoczesnych ekspresach do kawy dostępny jest program czyszczenia, niekiedy należy wykorzystać specjalną kombinacje przycisków, aby włączyć odkamienianie. Dzięki temu wyczyścimy wszystkie przewody dolotowe, grzałkę, wszystkie elementy, przez które przepływa woda oraz kawa w naszym ekspresie.

Tabletki do ekspresów mogą posiadać wiele składników, które będą odpowiadały za bardzo dokładne odtłuszczanie, usuwanie oleju oraz odkamienianie wszystkich elementów. Możemy wybrać tabletki odtłuszczające krups, najczęściej oferowane są w zbiorczych opakowaniach, dzięki czemu wystarczą na kilka cykli czyszczenia. W ten sposób będziemy mogli oczyścić ekspres, polepszy się smak kawy, zadbamy także o urządzenie usuwając z niego nieczystości.