Jak co roku przychodzi taki czas, kiedy to kostium kąpielowy wraca na dno szafy, opalenizna nieco przyblaknie, a zdjęcia zostają posegregowane. Jest to czas zakończenia urlopu wakacyjnego. Poza uporządkowaniem akcesoriów wakacyjnych zaleca się zrobienie porządku ze swoim zdrowiem i zdrowiem swoich dzieci. Na co warto zwrócić uwagę po powrocie z wakacji?
Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne po wakacjach?
Choć wakacje są czasem beztroski i lenistwa, warto uświadomić sobie, że w tym czasie jest zwiększone ryzyko zarażenia się różnego typu przypadłościami i kłopotami zdrowotnymi (jak np. grzybica stóp). W okresie wakacyjnym szczególnie często wczasowicze korzystają z kąpieli słonecznych oraz wodnych (np. jeziora, morza, rzeki lub basenu), jeżdżą na egzotyczne wakacje i sprawdzają swoje możliwości kondycyjne. W związku z powyższym jest kilka badań, które zaleca się wykonać w pierwszej kolejności.
Badania skóry – sprawdź, czy grzybica stóp jest Ci obca
Jesień jest idealnym czasem na wykonanie badań profilaktycznych oraz dokładne zaobserwowanie, jak wygląda nasza skóra i czy nie występują na niej niepokojące zmiany (np. grzybica stóp). We wrześniu coraz rzadziej korzysta się z kąpieli słonecznych, noszone są bardziej zabudowane ubrania, więc ciało nie jest już tak wystawiane na działanie promieni UV. Skóra po miesiącach letnich przeważnie wygląda dobrze. Warto jednak przyjrzeć się jej nieco bliżej. Warto zwrócić uwagę na znamiona, które znajdują się na skórze od dłuższego czasu. Należy sprawdzić, czy nastąpiły w nich jakiekolwiek zmiany typu: powiększenie się zmiany, jej granic, kształtu, zabarwienia oraz czy nie pojawiło się pieczenie w jej obrębie. Warto również przyjrzeć się, czy nie powstało jakieś nowe znamię, czy pieprzyk. Należy zwrócić szczególną uwagę na nieregularne, asymetryczne i nieostre granice oraz nieregularne zabarwienie. Każda zmiana powinna być powodem wizyty u dermatologa, w celu zrobienia badania dermatoskopowego.
Co więcej, częste poruszanie się w miejscach publicznych na boso w czasie wakacji, zwiększa ryzyko chorób skórnych takich jak grzybica stóp. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia, świądu, czy swędzenia zaleca się udać do lekarza w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.
Dlaczego należy wykonać badania oczu po wakacjach?
Warto pamiętać, iż słońce jest ogromnym zagrożeniem nie tylko dla skóry, ale i dla oczu. Promienie ultrafioletowe przedostają się przez rogówkę i soczewkę do siatkówki. Wolne rodniki, które powstają pod wpływem promieniowania UV, przyczyniają się do rozwoju groźnego zwyrodnienia plamki żółtej oraz zaćmy. Częstym skutkiem wakacyjnych szaleństw jest również zapalenie spojówek.
Badanie dzieci – na co warto zwrócić uwagę?
W przypadku podróżowania z dziećmi mogą je spotkać podobne przypadłości do tych, na które cierpią dorośli po okresie wakacyjnym. Niestety czasem choroby u dzieci mają poważniejszy przebieg, dlatego zaleca się przebadać je, zanim mały zdrowotny kłopot przerodzi się w ogromny problem. Zwłaszcza że można skorzystać z pakietów zdrowotnych dla dzieci, w ramach których możliwe jest umówienie się na konsultację z konkretnymi specjalistami – jednego dnia można odwiedzić np. alergologa, pediatrę, ortopedę, okulistę. Co więcej, w ramach pakietu można skorzystać z badań laboratoryjnych, które są oferowane przez prywatne centra medyczne.