Ciekawym miejscem do odwiedzenia w naszym kraju jest z pewnością wyżyna krakowsko-częstochowska, położona w południowej Polsce, jest to teren znajdujących się w dorzeczu Warty oraz Wisły.

Obszar ten znany jest z charakterystycznych Orlich Gniazd czyli średniowiecznych zamków które chroniły w XIV i XV wieku granice ówczesnej Polski. Wyżyna nosi także nazwę jury krakowsko-częstochowskiej, obecnie ta nazwa przyjęła się w wielu przewodnikach, znajdziemy tutaj bardzo wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Oczywiście poza wspomnianym ich zamkami możemy podziwiać tutaj wspaniałe formacje skalne które powstały w okresie jury.

Piękna wyżyna krakowsko-częstochowska

Co warto zobaczyć na terenie jury krakowsko-częstochowskiej?

Na uwagę zasługują z pewnością jaskinie, jest ich tutaj około 400, najbardziej znana jest Grota Łokietka czy też Jaskinia Ciemna. Oczywiście część jaskiń jest otwarta do zwiedzania, możemy tutaj podziwiać wspaniałe formacje skalne, stalaktyty, różne nawisy które powstały przez setki lat. Oczywiście jest to miejsce gdzie możemy wypocząć całą rodziną, z pewnością znajdziemy tutaj bardzo wygodne zaplecze noclegowe. Jest to miejsce także chętnie odwiedzane w czasie zimy ze względu na dużą ilość wyciągów narciarskich, zatem fani nart oraz snowboardu znajdą tutaj coś interesującego dla siebie.

Na terenie jury krakowsko-częstochowskiej znajduje się również Pustynia Błędowska jest to wyjątkowe miejsce w skali Polski oraz całej Europy, jest to unikalny geograficzne obszar przyrodniczy, nie często bowiem spotyka się pustynię na tym w tym klimacie. Łączna powierzchnia piasków przekracza 30 km kwadratowych , nie jest to dużo jednak to dość wyjątkowe miejsce jak na tą szerokość geograficzną, podobne obszary pustynne możemy spotkać tylko nad morzem. Turyści którzy chcą poznać nieco historii z pewnością mogą zwiedzić zamek w Ogrodzieńcu, jest to Zamek który został wybudowany na przełomie XIV i XV wieku. W ciągu wieków zamek przechodził z rąk do rąk, został częściowo zniszczony w roku 1702 podczas najazdu wojsk szwedzkich. Po II wojnie światowej zamek został częściowo odrestaurowany i udostępniony turystom. Z pewnością możemy pamiętać go z serialu Janosik, a ostatnio także ze scen z serialu Wiedźmin produkowanego do stacji Netflix.

Z pewnością cała okolica sprzyja turystyce, możemy tutaj znaleźć różne hotele, kwatery czy też domy na jurze krakowsko-częstochowskiej będziemy mogli wypoczywać zarówno latem jak i zimą, zawsze znajdziemy tutaj moc atrakcji.