Akumulator jest źródłem energii elektrycznej w naszym aucie, jest niezbędny do rozruchu silnika, i chociaż sam nie może wytwarzać energii, to potrafi ładować się podczas pracy silnika z alternatora.

W ten sposób energia zużyta do rozruchu jest uzupełniana, w przypadku standardowego akumulatora rozładowywanie i ponowne ładowanie jest ciągłym procesem pracy. W przypadku typowego akumulatora znajdziemy 6 ogniw, które posiadają napięcie około 2,1 V, po podłączeniu szeregowo dają 12,6 V. Oczywiście akumulator musi być podłączony w odpowiedni sposób, należy podpiąć kable do odpowiednich biegunów.

Jak działa akumulator w samochodach osobowych i ciężarowych?

Jak wybrać odpowiedni akumulator do naszego auta?

Na rynku dostępne są standardowe akumulatory wykorzystujące ołów, dodatkowo możemy znaleźć akumulatory AGM, gdzie ołów może być zastąpiony przez włókno szklane. W przypadku samochodów ciężarowych instalacja jest 24 voltowa, w tym przypadku najczęściej podłącza się ze sobą dwa akumulatory. Naturalnie warto zwrócić uwagę na pojemność wyrażoną w amperogodzinach, jest to określenie ilości energii, jaką akumulator może dostarczyć w danym okresie czasu. Oczywiście zależy ona od wielkości płyt w akumulatorze, warto zwrócić uwagę, iż akumulatory mogą posiadać różną wielkość, dlatego jeżeli poszukujemy akumulatora dla naszego modelu samochodu, powinniśmy wybrać odpowiednią wielkość dedykowaną do naszej komory silnika.

Warto zwrócić uwagę, iż w samochodach z silnikiem diesla najczęściej montowane są akumulatory o wyższym prądzie rozruchowym niż w silnikach na benzynę, może być to także większa pojemność. Warto zwrócić uwagę, iż wielkość akumulatora dedykowana dla danego silnika czy też modelu samochodu jest nieprzypadkowa, musimy wybrać model, który będzie obsługiwany przez znajdujący się w komorze silnika alternator. Szczególną uwagę na akumulator powinniśmy zwracać w zimie, kiedy temperatury spadają poniżej minus 20 stopni, i kiedy zdolność rozruchowa akumulatora znacznie spada. Dlatego powinniśmy sprawdzić naładowanie akumulatora tak, aby nie zawiódł nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Oczywiście samochody ciężarowe, które korzystają z akumulatorów o większej mocy, mogą być wyposażone także w większych rozmiarów akumulatory, które będą pozwalały na zasilanie wielu dodatkowych systemów, które występują w ciężarówkach. Dodatkowo mogą obsługiwać także systemy naczepy, hamulce, światła. Naturalnie możemy zakupić akumulatory do różnych pojazdów ciężarowych, takich jak Scania akumulator – Dbkparts.shop to dostawca wysokiej jakości baterii dla samochodów ciężarowych.