Chorób stawów nie powinno się lekceważyć, ponieważ są wśród nich takie, które wymagają szybkiego, specjalistycznego leczenia. Bez zbadania przyczyny nie jest możliwe zrzucenie winy na przeciążenie, drobny uraz czy wiek. Gdy bólowi towarzyszą inne niepokojące objawy, np. gorączka, chudnięcie, osłabienie, zmiany skórne – mogą kryć się za nimi poważne choroby.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

RZS jest przewlekłą, postępującą chorobą autoimmunologiczną z okresami remisji i zaostrzeń. Kobiety zapadają na nią częściej niż mężczyźni. Z początku zmiany obejmują błonę maziową stawów, a z czasem schorzenie to niszczy je, przyczynia się do ich zniekształcenia i sprawia, że zostają unieruchomione. Wraz z rozwojem atakuje również inne narządy. Objawami, które mogą wystąpić na początku choroby, są:

  • stan podgorączkowy;
  • brak apetytu i związane z nim chudnięcie;
  • niewielkie bóle stawów i mięśni;
  • poranna sztywność stawów, która wraz z zaawansowaniem choroby trwa coraz dłużej;
  • mrowienie oraz drętwienie kończyn.

Dna moczanowa (podagra, artretyzm) – jedna z wielu chorób stawów

Dna moczanowa jest zapaleniem stawów, do którego dochodzi na skutek krystalizacji moczanu sodu w płynie stawowym, co wiąże się ze zbyt wysokim stężeniem kwasu moczowego w organizmie (wywołanym, np. złą dietą, paleniem papierosów i innymi przyczynami). Przeważnie dotyka mężczyzn po czterdziestce. Jednak zachorować na nią mogą również kobiety (zazwyczaj nieco starsze). Pierwszy atak przeważnie dotyczy tylko jednego stawu (zazwyczaj któregoś ze stawów stopy). Głównymi objawami są:

  • obrzęk i zaczerwienienie skóry;
  • ból stawu.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoporoza, ChZS)

ChZS jest przewlekłą, postępującą chorobą, która wiąże się z uszkodzeniem stawu, pojawieniem się wyrośli kostnych, czyli osteofitów, jak i zwiotczeniem oraz zanikiem mięśni, stanem zapalnym ograniczającym błonę maziową. Zazwyczaj dotyczy osób po czterdziestce, nieco częściej kobiet niż mężczyzn. Może mieć wiele różnych przyczyn – od związanych z chorobami ogólnoustrojowymi (np. cukrzyca lub niedoczynnością tarczycy) lub genetycznych po takie, które są związane z uszkodzeniem mechanicznym lub przeciążeniem stawu. Głównymi objawami ChZS są:

  • trzeszczenie i skrzepienia w stawach;
  • poranna sztywność trwająca do pół godziny;
  • ból, który nasila się w trakcie obciążania stawu.

Jak sobie radzić ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów?

Zmiany zwyrodnieniowe mogą obejmować staw kolanowy, biodrowy, stawy rąk i kręgosłupa. Leczenie zmierza do opanowania bólu i zahamowania go. Polecanym preparatem wykazującym takie działanie jest artresan efekt.

Problemy ze stawami (obrzęki, ból, sztywność i inne) mogą mieć również wiele innych przyczyn, które nie koniecznie są związane z układem ruchu (np. wirusowe zapalenie wątroby typy B i C). Powinny być wyjaśnione, a w razie potrzeby poddane odpowiedniej diagnostyce (m.in. badaniu radiologicznemu, rezonansowi magnetycznemu, USG).