W pewnych sytuacjach mamy trudności finansowe. Wymagamy pieniędzy ale nie mamy skąd ich wziąć.

Nasze ekonomizacje są zanadto niskie, żeby zrealizować nasze wyobrażenia. A fantazje są różne. Czasami marzymy o zakupie używanego wozu, jaki kosztuje parę tysięcy złotych, w pewnych momentach chcemy kupić mieszkanie w centrum miasta- na jakie musimy mieć przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. Zastanawiamy się więc, skąd wziąć takie finanse. Zastanawiamy się czy ma to być kredyt czy pożyczka chwilówka. Jeżeli decydujemy się na pożyczenie niedużej sumy wówczas decydujemy się na pożyczkę. Nie musimy nikomu tłumaczyć się na co przeznaczymy finanse pożyczone w instytucji finansowej. Zapożyczenia są bo bezcelowe, nie powinniśmy określać celu na jaki zaciągamy wierzytelność. Inaczej jest w wypadku kredytu. Konsument musi powiedzieć pracobiorcom banku na co pozostanie taki kredyt dedykowany. Kredyt to pieniądze pożyczane na jakiś cel. Konsument nie może przeznaczyć ich na nic innego. Jest z tego rozliczany. Musimy o tym nie zapominać, jest to niezwykle ważne.

Wiele osób bierze kredyty. Są to pieniądze, które niejednemu z nas pozwalają wygrzebać się z tarapatów – opłacić zaległe opłaty, pozwalają wyjechać na wymarzone wakacje.

W szeregu przypadków nie mielibyśmy możliwości zaoszczędzić przyzwoicie najwyższej kwoty. Zajęłoby nam to parę lat. Banki wychodzą kontrahentom naprzeciwko. Jeśli mamy zdolność kredytową jesteśmy w stanie zaciągnąć kredyt. W pewnych momentach jest to wskazana kwota, nie wyższa niż ileś złotych.

Banki obliczają, jaką sumę będziemy w stanie spłacać każdego miesiąca. Musimy swoje pożyczki spłacać regularnie. A kredyt jest właśnie takim zobowiązaniem. Jeśli decydujemy się na zaciągnięcie kredytu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, żeby był to perfekcyjny kredyt z punktu widzenia konsumenta. Ważne jest, żeby oprocentowanie było niskie. Znacząca jest też opłata przygotowawcza – powinniśmy liczyć na to, że nie będzie ona nadmiernie wysoka. Zaciągając kredyt musimy wiedzieć o tym, że będziemy musieli oddać więcej pieniędzy, jest to cena kredytu. Tak jest zawsze, w jakimkolwiek banku. Musimy rozpatrzyć oferty wszelkich banków nim podejmiemy decyzję, w którym zaciągniemy kredyt.