W wielu różnych gałęziach przemysłu potrzebne są ubrania robocze mające na celu ochronę pracowników. Do podstawowych ubrań roboczych należą spodnie, kurtki czy też koszule.

Nie można zapominać także o specjalistycznych wzmocnionych butach, które będą chroniły nasze palce i pięty przed zgnieceniem. Posiadają one wkładki aluminiowe, stalowe, lub też kompozytowe, metal nie jest dobrym izolatorem ,więc coraz częściej wykorzystuje się buty wzmocnione bardzo wytrzymałymi tworzywami, takimi jak kewlar. Oczywiście stosowane są także bardziej specjalistyczne środki ochrony, najbardziej popularne są kaski, które chronią naszą głowę. Kask jest standardowym wyposażeniem pracowników w wielu zakładach pracy. Pracownicy mogą być także zagrożeni przez różnego rodzaju środki chemiczne, dlatego też stosuje się środki ochrony dróg oddechowych. Mogą być to przykładowo podstawowe maseczki, które chronią nos i usta. W miejscach w których występuje nadmierny hałas stosuje się środku ochrony słuchu mogą być to zwykłe zatyczki, lub też specjalne ochronniki przeciwhałasowe, które wyglądają jak słuchawki.

Odzież robocza powinna także sprawiać aby pracownik był dobrze widoczny, to ważne kiedy pracownicy wykonują roboty przykładowo prze drodze, gdzie muszą być widoczni dla przejeżdżających samochodów.

Oczywiście odzież robocza może występować w różnych modelach. W okresie letnim można wyposażyć pracowników w koszulki czy też krótkie spodnie do pracy, które będą zapewniały komfort pracownikom. Oczywiście zastosowanie takiej odzież nie będzie możliwe na wszystkich stanowiskach. W wielu firmach konieczne jest noszenie odzieży z długimi nogawkami i rękawami. Muszą bowiem chronić całe ciało, prze zagrożeniami. Przykładowo spawacz musi chronić całe ciało, ze względu na charakter swojej pracy. Posiada ona ochronę twarzy w postaci maski, oraz długie skórzane rękawice chroniące ręce przed gorącymi odpryskami metalu. Może on także nosić skórzane spodnie i kurtki, lub też odzież z innych niepalnych materiałów.